Gebelik - Doğum - Lohusalık
Gebelik - Doğum - Lohusalık
Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
Gebelerdeki Bel ve Sırt Ağrılarına 10 Öneri
GEBELERDEKİ BEL VE SIRT AĞRILARINA 10 ÖNERİ

1. Dik durun. Bel kemiğinizden başlayıp, başınızdan çıkan bir kordon varmış gibi düşünün

2. Fazla kilo almaktan kaçının. Fazladan ne kadar kilo alırsanız, sırtınızın ve belinizin dengelemesi gereken ağırlık da o kadar çok olacaktır.

3. Oturduğunuzda baskıyı sırt ve belinizden almak için bacaklarınızı yukarı kaldırın ya da ergonomik bir sandalye kullanın. Aynı pozisyonda uzun süre oturmaktan ya da ayakta durmaktan kaçının. Ayaktayken ağırlığınızı tek bacak üzerine vermeyin. Asimetrik pozisyonlar kimi zaman eklem ağrılarını kötüleştirebilir.


4. Ayaklarınıza destek veren ayakkabılar giyin. Ayakkabılarınızın topukları 5 cm’den daha fazla olmasın. Çünkü dengenizi kaybedip, düşebilirsiniz. İyi bir çift yürüyüş ayakkabısı almayı düşünün.

5. Bir şey kaldırmak zorundaysanız, öncelikle ağır olmadığından emin olun, daha sonra da ağırlığınızı sırtınıza değil bacaklarınıza vererek kaldırın. Dizlerinizden çömelin, sırtınızı oldukça dik tutun, kaldıracağınız nesneyi kavrayın sonra kaldırmak için bacaklarınızı düzleştirin. Eğer bacaklarınızı kullanarak, kaldırmayı alışkanlık edinebilirseniz, hamile olmadığınız zamanlarda da sırtınızın ve belinizin incinmesini ve zorlanmasını engelleyebilirsiniz.

6. Hamileyken kucağınızda bir şey ya da bebek taşımaktan kaçının. Kollarınızdaki ağırlık, önünüzde taşıdığınız ağırlığı daha da fazlalaştırır. Taşıyacaklarınızı aşağıda vücudunuzun iki yanında tutarak taşıyın. Tekerlekli bagaj çekicileri ya da benzer çekicileri kullanın veya yardım isteyin.

7. Sırt kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapın veya yürüme, yüzme gibi bildiğiniz egzersizleri uygulayın.

8. Profesyonel bir hamile masajı yaptırmayı deneyin ya da partnerinizden özellikle ağrıyan bölgeye baş parmağı ya da mafsallarıyla yumuşak ancak derinlemesine bir-iki dakika bastırmasını isteyin.

9. Sol tarafınıza uzanır ve bacaklarınızı birbiri üzerinde değil de arasına bir yastık yerleştirerek yatağa paralel konuma getirirseniz daha rahat uyuyabilirsiniz. Bu destek üstteki bacağınızın şilteye devrilmesini ve sırt ağrılarını kötüleştirmesini engelleyecektir. Ayrıca ağırlığı belinizden almak için karnınızın altına da bir yastık yerleştirin.

10. Sırtınıza destek veren oldukça sert bir şilte üzerinde yatın. Eğer şilteniz çöktüyse altına bir parça kontraplak koyarak destekleyebilirsiniz. Yerde uyumanın da sırtınıza çok iyi geldiğini fark edebilirsiniz.
Jin.Op.Dr Hakan Peker
www.drhakanpeker.com
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Eklenme Tarihi: 31.10.2012
 
©2011 Tüm Hakları Yrd. Doç. Dr. Hakan Peker'e aittir
. Ana Sayfa . Özgeçmiş . Basında . Sık Sorulan Sorular . Makaleler . Videolar . Sizden Gelenler . İletişim

SİTENİN AMACI

Değerli Ziyaretçi,

Bu sitenin amacı; hem uzmanlık dalım ile ilgili güncel konularda, hem de kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili tüm konularda etik değerlere saygılı bir şekilde, doğru, dürüst, halkın anlayacağı bir dilde bilgi vermektir.

Sitede, kadın hastalıkları ve doğum ayrıca kadın sağlığı ile ilgili kafanıza takılan tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Mesajlarınızı, önerilerinizi , yorumlarınızı, size veya bebeğinize ait resimlerinizi yayınlanması için Sizden Gelenler bölümüne gönderebilirsiniz.

Sağlıklı günlerde, mutlu yarınlara...
Saygılarımla.

Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER

 

YASAL UYARI: Sitedeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Sitemiz, kadın hastalıkları ve doğum, ayrıca kadın sağlığı ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek amaçlı kurulmuştur. Bu sitedeki tüm yazılar, makaleler, resimler, videolar, sorulan soruların cevapları bilimsel kaynaklar ışığında, hekimin tecrübe,deneyim ve bilgisini sunduğu bölümlerdir. Bu yüzden sitede sunulan bilgiler, ehil olmayan ellerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde kullanılmasıyla doğacak her türlü sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden her kişi, bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Hekimlik, bilimsel kaynaklar baz alınarak, kişinin yetiştiği ekolün, edindiği tecrübe, deneyim ve görgünün birleşimidir. Bu sitedeki tüm bilgiler de bu durumu yansıtmaktadır. Bu yüzden bazı bilgiler başka doktor tarafından kabul görmeyebilir.

Sitedeki bilgiler baz alınarak, kendi kendine veya uygulama ehliyeti olmayan ya da amatör kişilerce yapılan tanı, tedavi, girişim ve uygulamalardan sitenin hazırlayıcısı sorumlu değildir.

Sitede yer alan tüm bilgiler Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER tarafından hazırlanmış olup, yasal koruma altındadır. Bilgiler kısmen veya tamamen hiçbir şekilde ve hiçbir ortamda izinsiz olarak kesinlikle kullanılamaz. Aksi durumlarda yasal işleme başvurulacaktır.