Gebelik - Doğum - Lohusalık
Gebelik - Doğum - Lohusalık
Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
Annelere Öneriler

.

ANNELERE ÖNERİLER

Prematüre doğum yapan bir annenin sütü, bebeğin gelişimine yönelik ihtiyaçlarını normal zamanında doğum yapan bir annenin sütüne göre daha iyi ve tam karşılar. Kısacası; annenin bedeni, bebeğine ne vermesi gerektiğini bilir.Dikkatinizi dağıtacak şeylerin az olmasına (ve sizin acele gevşemeniz sütünüzün gelmesini sağlar, emzirmek için sakin bir yer bulmaya) dikkat edin.

Bebeğinizi emzirirken, sütün boşalması ile meme içinde oluşan basınç, beyindeki özel hücrelerden bir hormon salgılanmasına yol açar; bu hormon bir sonraki emzirme için süt üretilmesini sağlar.

Emziren anneler arasında süt miktarı her kadında çok farklıdır. Ortalama başlangıçta 235 ml, yedinci gün itibariyle 470 ml ve ikinci hafta itibariyle 940 ml’dir.

Süt üretimi günde 500-650 kalori harcatır. Bu sadece emzirme ile haftada yarım kilodan fazla vermek demektir

Bir sonraki emzirme için göğüslerdeki süt üreten hücrelerin yeterli sütü üretmesi genellikle iki saat alır. Bu zamanlama genelde mükemmeldir. Çünkü bebek tekrar aç olarak uyanmadan önce emdiği sütü yaklaşık iki saatte sindirir.

Göğüsler dolu veya emziremeyecek kadar hassas ise ılık duştan sonra sütü sağarak, göğüsleri boşaltmak veya pompa kullanmak, lohusayı rahatlatacaktır.

Bebeğinizi mümkün olduğunca dik konumda besleyin. Böylece bebeğinizin midesinin altındaki baloncuk yukarı çıkar ve kolaylıkla gaz çıkarır. Bu da bebeğinizin ağrısını önler.

Emzirmek; bebeğinizi lenf bezi kanseri (lenfoma) ve çocukluk dönemi diyabete karşı koruyabilir. En az 9 ay emzirirseniz, göğüs kanserinden korunmanıza fayda eder.

Biberondaki sütün ısısını, bileğinizin iç tarafına birkaç damla akıtarak kontrol edin. Eğer sıcaklığı rahatsız etmiyorsa bebeğiniz için doğru ısıda demektir.

Bebeğinizin ensesi sıcak ve kuruysa vücut ısısı iyidir. Ensesi nemliyse çok sıcaklamış olabilir. Soğuksa bir battaniye daha getirmelisiniz. Rehber olarak bebeğinizin el ayaklarına bakmayın. Bebeğinizin vücut ısısı ne olursa olsun, genelde elleri ve ayakları soğuk olur.

Yenidoğanın midesi aşağı yukarı minik yumruğu büyüklüğündedir. Bu nedenle başlangıçta bebeğinizin sık aralarla ve nispeten ufak miktarlarda beslenmeye ihtiyacı vardır.

Koyun derisi halı, tüylü yorgan ya da kabarık yatak örtüleri üzerine bebeği asla yüzüstü yerleştirmeyin; çünkü boğulma riski vardır. Bebeğinizin başını kolaylıkla kaldırıp, döndüreceği vakte kadar bekleyiniz.
Jin.Op.Dr Hakan Peker
www.drhakanpeker.com
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Eklenme Tarihi: 31.10.2012
 
©2011 Tüm Hakları Yrd. Doç. Dr. Hakan Peker'e aittir
. Ana Sayfa . Özgeçmiş . Basında . Sık Sorulan Sorular . Makaleler . Videolar . Sizden Gelenler . İletişim

SİTENİN AMACI

Değerli Ziyaretçi,

Bu sitenin amacı; hem uzmanlık dalım ile ilgili güncel konularda, hem de kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili tüm konularda etik değerlere saygılı bir şekilde, doğru, dürüst, halkın anlayacağı bir dilde bilgi vermektir.

Sitede, kadın hastalıkları ve doğum ayrıca kadın sağlığı ile ilgili kafanıza takılan tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Mesajlarınızı, önerilerinizi , yorumlarınızı, size veya bebeğinize ait resimlerinizi yayınlanması için Sizden Gelenler bölümüne gönderebilirsiniz.

Sağlıklı günlerde, mutlu yarınlara...
Saygılarımla.

Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER

 

YASAL UYARI: Sitedeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Sitemiz, kadın hastalıkları ve doğum, ayrıca kadın sağlığı ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek amaçlı kurulmuştur. Bu sitedeki tüm yazılar, makaleler, resimler, videolar, sorulan soruların cevapları bilimsel kaynaklar ışığında, hekimin tecrübe,deneyim ve bilgisini sunduğu bölümlerdir. Bu yüzden sitede sunulan bilgiler, ehil olmayan ellerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde kullanılmasıyla doğacak her türlü sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden her kişi, bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Hekimlik, bilimsel kaynaklar baz alınarak, kişinin yetiştiği ekolün, edindiği tecrübe, deneyim ve görgünün birleşimidir. Bu sitedeki tüm bilgiler de bu durumu yansıtmaktadır. Bu yüzden bazı bilgiler başka doktor tarafından kabul görmeyebilir.

Sitedeki bilgiler baz alınarak, kendi kendine veya uygulama ehliyeti olmayan ya da amatör kişilerce yapılan tanı, tedavi, girişim ve uygulamalardan sitenin hazırlayıcısı sorumlu değildir.

Sitede yer alan tüm bilgiler Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER tarafından hazırlanmış olup, yasal koruma altındadır. Bilgiler kısmen veya tamamen hiçbir şekilde ve hiçbir ortamda izinsiz olarak kesinlikle kullanılamaz. Aksi durumlarda yasal işleme başvurulacaktır.