Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
Gebelik - Doğum - Lohusalık
Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
Eşler Arası Mutluluğun Sırrı: Genital Estetik

Çok eski dönemlerden beri bayanlar, kendi güzellik ve estetiklerine önem vermektedirler. Son yıllarda ise bayanların genital bölge estetiğine olan ilgisi ve ihtiyaçları artmaktadır. Bunun sebepleri arasında; ameliyat tekniklerinin gelişmesi, hastalarımızın yazılı ve görsel basın yoluyla bilgilenmeleri ayrıca bayanların estetiklerine ve cinsel işlevlerinin konforuna dikkat etmeleri yer alır.

Genital estetik ameliyatlar arasında en sık uygulanan ameliyat, labioplastidir. Labioplasti, küçük dudaklara uygulanan estetik cerrahidir. İngilizce’de labiaplasty olarak geçmektedir. Labia, dudak; plasty, düzeltici cerrahi demektir. Bazı bayanlarda içteki küçük dudaklar, yapısal olarak uzun, geniş, düzensiz şekilli veya asimetrik (bir dudağın diğerine göre daha büyük olması) olabilir. KÜÇÜK dudaklardaki bu problem BÜYÜK sorunlara (tıbbi, psikolojik,estetik, cinsel sorunlar) neden olabilir. Küçük dudakların (labium) normalden büyük olması nedeniyle, idrar akışında bozukluk, küçük ve büyük dudak arasındaki bölgede enfekte artıkların birikmesine bağlı olarak da üriner sistem veya mantar enfeksiyonu olabilir. Bu durum genital hijyen bozukluğu ve kronik enfeksiyona neden olabilir. Küçük dudakların düzensiz şekilli ve büyük olması mayo, bikini ve iç giyimin dışından genital bölgenin belli olmasına neden olur. Bu durum bayanın sosyal ortamlarda rahat olamamasına, utanmasına ve cinsel ilişki esnasında partnerine karşı kendini rahatsız hissetmesine sebep olur. Sosyal ortamlarda ve partnere karşı hissedilen bu utanma duygusu zamanla bayanın kendine olan özgüvenini yitirmesine, mevcut anatomik problemin zaman geçtikçe psikiyatrik probleme dönüşmesine neden olur. Küçük dudakların normalden büyük veya uzun olması; cinsel penetrasyon (penisin vajina içine girişi) esnasında zorluk ve acıya, tampon yerleştirmede güçlüğe sebep olur. Bu sebeplere bağlı olarak günübirlik (yatmayı gerektirmeyen) cerrahi şeklinde tecrübeli ellerde uygulanan labioplasti sonrası mükemmel sonuçlar elde edilmektedir. Genç bakire kızlarda da eğer gerekli ise 16 yaşından sonra labioplasti ameliyatı yapılabilmektedir. Çünkü kızlık zarı labiumlardan 3-4cm içeride yer almaktadır. Bu ameliyata bağlı kızlık zarı zarar görmemektedir.

Genital estetik konusunda sıklıkla uygulanan bir diğer ameliyat, vajina estetiğidir (vajinoplasti). Normal doğum yapanlarda ayrıca artan yaş ve sık cinsel ilişkiye bağlı olarak, vajinada bolluk, gevşeme meydana gelebilir. Vaginal bolluk meydana geldikten sonra kalıcıdır. Bol ve elastikiyetini kaybetmiş bir vajina, ilişki sırasında penisi tam kavrayamayacağından dolayı zamanla eşler arasında cinsel fonksiyon bozukluğu (ilişkide hissedememe veya az hissetme, orgazm sorunu) cinsel tatminsizlik ve cinsel isteksizliğe neden olur. Vaginal bolluğu olan bu vakalarda, vajinaya az miktarda hava girmesine bağlı olarak, ilişki sırasında bazen uygunsuz sesler çıkabilir. Tabi ki bu hoş olmayan sesler, eşlerin konsantrasyonunu bozup, cinsel aktivitenin kalitesini bozmakta ve haz alımını kötü yönde etkilemektedir. Bu cinsel sorun ve tatminsizlik, eşler arasında cinsel ilişkiden soğumaya, cinsel yönden mutsuz çiftlerin olmasına ve hatta boşanmaya kadar varabilir.Vagina estetiğinde (vaginoplasti) yaptığımız ameliyat, vajen daraltma ameliyatıdır. Vajinoplasti ameliyatı İngilizce de "vaginoplasty" veya "vaginal rejuvenation" (vajina yenileme) olarak geçmektedir. Bu ameliyat yaklaşık bir gün yatış gerektiren basit bir operasyondur. Bu operasyon, bu ameliyatta deneyimi olan, o bölgenin anatomisine hakim kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır. Çünkü bölge olarak, önde mesane (idrar kesesi), arkada rektum (kalın bağırsak) olması, deneyimsiz ellerde ameliyat sonrası problem yaşanmasına ve bu ameliyatı sık uygulamayan bir hekim tarafından yapıldığında, ideal vajina darlığını yakalayamama gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Sorunsuz yapılan bir ameliyat sonrası, vagina darlığı, hiç ilişkide bulunmamış bir genç kız vajinasındaki sıkılığa ulaşıp, eşler arasındaki cinsel fonksiyon bozukluğu (hissedememe, cinsel haz eksikliği veya yokluğu) tamamen ortadan kalkmaktadır.

Vagina estetiği ameliyatı, normal doğum sırasında yapılan kesi (epizyotomi) veya olan yırtıkların kötü iyileşmesine bağlı olarak meydana gelen nedbe dokularının ortadan kaldırılmasına bağlı olarak da yapılır. Kötü iyileşmeye bağlı meydana gelen nedbe dokusu, ilişkide ağrıya ve dolayısıyla cinsel isteksizlik ve tatminsizliğe sebep olur. Ayrıca nedbe dokusu o bölgede şekil bozukluğu da yaparak, bayanın eşinden utanmasına, özgüveninin azalmasına dolayısıyla cinsel ilişkiden kaçınmaya kadar varan sorunlara neden olmaktadır. Doğum sonrası izlerin ortadan kaldırılmasına yönelik yaptığımız estetik operasyon sonrası, bayanların kendi vücutlarına olan özgüvenleri artmaktadır.Nedbe dokusunun ortadan kaldırılmasına bağlı olan estetik ameliyat ile birlikte vajina daraltma ameliyatı da aynı seansta yapılabilir. İki ameliyatın beraber yapılmasının sonucunda; hem görünümsel, hem psikolojik (özgüvenin artmasına bağlı) hem de işlevsel anlamda mükemmel sonuçlar elde edilir.

Ağrılı ilişki ile başvuran hastalarımızın az bir kısmında ise sebep, doğuştan gelen vajinal darlık olabilir. Vagina darlığı ise ilişkide zorluk, ağrı yapmakta ve bayanın cinsel istek ve hazzını olumsuz yönde etkilemektedir. Zamanla bu şikayet cinsel isteksizlik ve ilişkiyi reddetmeye kadar gidebilir. Yaptığımız ufak bir cerrahi ile vagina, olması gereken doğal genişliğine kavuşturulur. Vaginal darlığa bağlı ortaya çıkan cinsel problem, basit bir ameliyatla tamamen çözülmüş olur.

Kliteroplasti (cliteroplasty) ameliyatı, klitoris üzerindeki deri kısmına yapılan operasyondur. Bu operasyon, orgazm ameliyatı olarak da bilinir. Bazı bayanlarda klitoris üzerindeki deri katlantısı gereğinden fazla uzun, düzensiz, kırışık olabilir. Bu anatomik defekt, cinsel ilişki esnasında uyarılma azlığı, haz eksikliği ve orgazm problemi yaratmaktadır. Bu sorunlar çok basit cerrahi ile ortadan kaldırılmakta ve orgazm sorunu sona ermektedir.

Genital bölgedeki büyük dudaklar, fazla kiloya bağlı veya yapısal (doğuştan) olarak gereğinden fazla büyük olabilir. Bu sorun bayanın spor salonu ve havuz gibi yerlerde genital bölgesinin kıyafetinden belli olmasına bağlı olarak, utanmasına nedendir. Labium majus dediğimiz, dış dudaklara yaptığımız günübirlik sorunsuz bir küçültme operasyonu ile genital bölgenin doğal şekli sağlanmış olur.

Genital bölgedeki büyük dudaklarda, kilo vermeye ve yaşa bağlı olarak, boyutunda küçülme (incelme) veya sarkma olabilir. Bu bölgeye yapacağımız dolgu maddesi enjeksiyonları ile eski doğal güzelliği yakalamak mümkün olur.

Mons pubis dediğimiz; kasık bölgesinin ortasında kıllı, yüksek bölge, fazla kilo ve yaşa bağlı büyük ve sarkık görünebilir. Bu bölgeye yapacağımız yatışı gerektirmeyen küçültme ve asma operasyonu ile hem bu bölgedeki fazla yağ dokusu alınarak, bölgenin doğal görüntüsü sağlanır, hem de asma operasyonu yapılarak, bu bölgenin altında ve sarkmış görünen genital organ daha yukarıya asılarak, genital bölgenin genç yaşlardaki doğal hali ve görüntüsü geri kazanılmış olur.

G noktası, ilk defa 1950 yılında Alman jinekolog Dr. Ernest Grafenberg tarafından tarif edilmiştir. G noktasının, kadının erojen (haz veren) bölgelerinden biri olduğu ve bu bölgenin uyarılmasının orgazmı kolaylaştırdığı söylenmektedir. G noktasının anatomik netliği yoktur. G noktası olarak tariflenen, vajinanın üst ön duvarında ½ - 1/3’lük kısım, bazı kadınlarda duyarlı olabilir. Bu bölge skene bezlerinden (erkekteki prostat bezine denk gelen bezler) yoğun bölgedir. Kadın ve erkek vücudunda uyarılmaya açık, pek çok erojen (haz veren) bölgeler vardır. Önemli olan doğru eş ile birlikte doğru yerlerin keşfidir. Bu keşif esnasında hissedilenlerle, en büyük ve en önemli cinsel organ olan beyinde olgunlaştırılan duygular, kusursuz bir orgazmın ana anahtarıdır. G noktası, kadının en çabuk ve en kolay uyarıldığı nokta olduğu ve varlığı bilimsel olarak net olmamakla birlikte söylenmektedir. Bazı bayanlarda G noktasının uyarılması ile hemen uyarılma ve haz duyusu ortaya çıkar. Önce idrar gelme hissi olur, G noktası uyarılması devam ettiğinde orgazm gerçekleşir. G noktası büyütme operasyonu; G shot, G spot augmentation,G spot amplification, G noktası enjeksiyonu, orgazm enjeksiyonu, orgazm aşısı gibi isimlerle anılmaktadır. Bu operasyon hafif bir anestezi ile birkaç dakika içinde G noktasına uyan bölgeye dolgu maddesi enjeksiyonu yapılarak, G noktasının temas eden yüzey alanının arttırılmasına dayanır. G noktası enjeksiyonu sonrasında, cinsel hazzın arttırılması ve kusursuz orgazm amaçlanmaktadır.

Gerekli vakalarda, deneyimli ve tecrübeli ellerde yapılan genital estetik operasyonları, anatomik olarak doğal bir görünüm, işlevsellik anlamında mükemmel bir sonuç yaratmaktadır. Bu alınan sonuç ise; hem kadının kendi özgüvenini sağlamakta, hem de eşine karşı duygusal yönde olan mutluluğunu, cinsel anlamda da en üst seviyeye çıkarmaktadır. Genital estetik operasyonları, bayanın partnerini de cinsel anlamda olumlu yönde etkileyen ameliyatlardır. Bu ameliyatlar sayesinde, toplumda cinsel yönden mutlu çiftlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Jin.Op.Dr Hakan Peker

www.drhakanpeker.com

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Eklenme Tarihi: 27.6.2011
 
©2011 Tüm Hakları Yrd. Doç. Dr. Hakan Peker'e aittir
. Ana Sayfa . Özgeçmiş . Basında . Sık Sorulan Sorular . Makaleler . Videolar . Sizden Gelenler . İletişim

SİTENİN AMACI

Değerli Ziyaretçi,

Bu sitenin amacı; hem uzmanlık dalım ile ilgili güncel konularda, hem de kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili tüm konularda etik değerlere saygılı bir şekilde, doğru, dürüst, halkın anlayacağı bir dilde bilgi vermektir.

Sitede, kadın hastalıkları ve doğum ayrıca kadın sağlığı ile ilgili kafanıza takılan tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Mesajlarınızı, önerilerinizi , yorumlarınızı, size veya bebeğinize ait resimlerinizi yayınlanması için Sizden Gelenler bölümüne gönderebilirsiniz.

Sağlıklı günlerde, mutlu yarınlara...
Saygılarımla.

Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER

 

YASAL UYARI: Sitedeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Sitemiz, kadın hastalıkları ve doğum, ayrıca kadın sağlığı ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek amaçlı kurulmuştur. Bu sitedeki tüm yazılar, makaleler, resimler, videolar, sorulan soruların cevapları bilimsel kaynaklar ışığında, hekimin tecrübe,deneyim ve bilgisini sunduğu bölümlerdir. Bu yüzden sitede sunulan bilgiler, ehil olmayan ellerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde kullanılmasıyla doğacak her türlü sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden her kişi, bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Hekimlik, bilimsel kaynaklar baz alınarak, kişinin yetiştiği ekolün, edindiği tecrübe, deneyim ve görgünün birleşimidir. Bu sitedeki tüm bilgiler de bu durumu yansıtmaktadır. Bu yüzden bazı bilgiler başka doktor tarafından kabul görmeyebilir.

Sitedeki bilgiler baz alınarak, kendi kendine veya uygulama ehliyeti olmayan ya da amatör kişilerce yapılan tanı, tedavi, girişim ve uygulamalardan sitenin hazırlayıcısı sorumlu değildir.

Sitede yer alan tüm bilgiler Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER tarafından hazırlanmış olup, yasal koruma altındadır. Bilgiler kısmen veya tamamen hiçbir şekilde ve hiçbir ortamda izinsiz olarak kesinlikle kullanılamaz. Aksi durumlarda yasal işleme başvurulacaktır.