RİSKLİ GEBELİK (PERİNATOLOJİ)
Gebelik - Doğum - Lohusalık
. DOĞUM
. AĞRISIZ (EPİDURAL) DOĞUM
. GEBELİK TAKİBİ
. GEBELİKTE YAKINMALAR
. GEBELİK VE CİNSELLİK
. RİSKLİ GEBELİK (PERİNATOLOJİ)
. LOHUSALIK
Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
Ayrıntılı (2.Düzey) Ultrason İle Bebekte Hangi Sorunlara Bakılır?

Fetusta ayrıntılı ultrasonografi ile kafadan başlamak gerekirse kafa içine ait yapılar değerlendirilerek kafa içi boşluklarda sıvı birikimi olup olmadığına, beyin ve beyinciğe ait yapıların tam oluşup oluşmadığına, kafa içinde kist oluşup oluşmadığına, kafanın kemik yapısının düzenli olup olmadığına bakılır. Omurga yapısı değerlendirilir.

Yüzün yapısı değerlendirilir. Gözlerin durumu, dudak damak yarığı açısından yüz incelenir.

Kalbe ait odacıklarda ve damarlarda herhangi bir anomali olup olmadığına ve kalbin yerleşim yerine bakılır.

Diyaframın tam olarak oluştuğu değerlendirilir. Eğer diyaframda delik varsa mide, bağırsak veya karaciğer, akciğer bölgesine geçerek, akciğerlerin gelişimini engeller. Bu durum bebeğin yaşamını tehdit eder. Bu yüzden önemlidir ve incelenmesi gerekir.

Mide cebi izlenmeye çalışılır. Bağırsaklarda normalde olmaması gereken parlaklık durumu (hiperekojen barsak) ve tıkanıklık olup olmaması değerlendirilir.

Böbreklerin iki taraflı gelişip gelişmediği ve yerleşim yeri değerlendirilir. İdrar yollarında genişleme olup olmadığına bakılır. İdrar kesesi görüntülenir.

Kol ve bacakların uzun kemiklerinin, sayılarının ve şekillerinin normal olup olmadığı değerlendirilir.

Ayrıntılı ultrason ile ayrıca anneden bebeğe giden kan akımı , göbek kordonu ve fetustaki kan akımları incelenir.
Jin.Op.Dr Hakan Peker

www.drhakanpeker.com

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Eklenme Tarihi: 11.8.2011
 
©2011 Tüm Hakları Yrd. Doç. Dr. Hakan Peker'e aittir
. Ana Sayfa . Özgeçmiş . Basında . Sık Sorulan Sorular . Makaleler . Videolar . Sizden Gelenler . İletişim

SİTENİN AMACI

Değerli Ziyaretçi,

Bu sitenin amacı; hem uzmanlık dalım ile ilgili güncel konularda, hem de kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili tüm konularda etik değerlere saygılı bir şekilde, doğru, dürüst, halkın anlayacağı bir dilde bilgi vermektir.

Sitede, kadın hastalıkları ve doğum ayrıca kadın sağlığı ile ilgili kafanıza takılan tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Mesajlarınızı, önerilerinizi , yorumlarınızı, size veya bebeğinize ait resimlerinizi yayınlanması için Sizden Gelenler bölümüne gönderebilirsiniz.

Sağlıklı günlerde, mutlu yarınlara...
Saygılarımla.

Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER

 

YASAL UYARI: Sitedeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Sitemiz, kadın hastalıkları ve doğum, ayrıca kadın sağlığı ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek amaçlı kurulmuştur. Bu sitedeki tüm yazılar, makaleler, resimler, videolar, sorulan soruların cevapları bilimsel kaynaklar ışığında, hekimin tecrübe,deneyim ve bilgisini sunduğu bölümlerdir. Bu yüzden sitede sunulan bilgiler, ehil olmayan ellerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde kullanılmasıyla doğacak her türlü sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden her kişi, bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Hekimlik, bilimsel kaynaklar baz alınarak, kişinin yetiştiği ekolün, edindiği tecrübe, deneyim ve görgünün birleşimidir. Bu sitedeki tüm bilgiler de bu durumu yansıtmaktadır. Bu yüzden bazı bilgiler başka doktor tarafından kabul görmeyebilir.

Sitedeki bilgiler baz alınarak, kendi kendine veya uygulama ehliyeti olmayan ya da amatör kişilerce yapılan tanı, tedavi, girişim ve uygulamalardan sitenin hazırlayıcısı sorumlu değildir.

Sitede yer alan tüm bilgiler Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER tarafından hazırlanmış olup, yasal koruma altındadır. Bilgiler kısmen veya tamamen hiçbir şekilde ve hiçbir ortamda izinsiz olarak kesinlikle kullanılamaz. Aksi durumlarda yasal işleme başvurulacaktır.