Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
Gebelik - Doğum - Lohusalık
Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
Premenstruel Sendrom (Adet Öncesi Gerginlik Sendromu)

Premenstruel sendrom (Adet öncesi gerginlik sendromu), beklenen adetten 10-15 gün önce başlayan ve adet bitene kadar devam eden duygu durum değişiklikleri (depresyon,anksiyete), uykusuzluk,gerginlik, göğüslerde hassasiyet, vücutta şişkinlik,yorgunluk, sıcak basmaları, iştah değişiklikleri, baş ve kasık ağrısı, konsantrasyon kusuru,sakarlık, ağlama krizleri gibi davranışsal değişiklikler gibi şikayetleri içeren sendromdur. Bu şikayetler eğer bayanlarda adetin ikinci yarısında ve de en az 2 siklus (adet dönemi) görülüyorsa adet öncesi gerginlik sendromu tanısı konulabilir. Kadınlar arasında %75 oranında görülür. %5’inde ciddi derecede olur.

Premenstruel sendromun (Adet öncesi gerginlik sendromu) tam olarak sebebi günümüzde bilinmemektedir. Adet öncesi gerginlik sendromu için önceleri östrojen/progesteron dengesizliği, aldosteron yükselmesi, prolaktin yükselmesi suçlanırken, son dönemde yapılan çalışmalar serotonin (mutluluk hormonu) önemli rol oynadığı gösterilmiş. Östrojen ve progesteronun her ikisi de serotonin aktivitesini azaltarak bu sendromda suçlanmaktadır. Ayrıca genetik yatkınlık da etkilidir.

Premenstruel sendrom (Adet öncesi gerginlik sendromu), yumurtalıkları düzenli çalışan, yumurtlaması olan bayanlarda görülür. En sık görülme yaşı 20’li yaşların sonraları ile 30’lu yaşların başlarıdır. Bu sendrom yumurtlama dönemi ve sonrasındaki hormonal aktiviteye bağlı olarak meydana geldiği için, yumurtlamanın olmadığı ergenlik ve menopoz döneminde görülmez.

Premenstruel sendromda (Adet öncesi gerginlik sendromu) duygu durum değişiklikleri (depresyon,anksiyete), uyku bozukluğu, psikolojik gerginlik, göğüslerde hassasiyet ve gerginlik, vücutta şişkinlik,ödem, kilo alma, bulantı, kusma, yorgunluk, sıcak basmaları, iştah değişiklikleri, tansiyon yüksekliği, görme bulanıklığı, baş ve kasık ağrısı, konsantrasyon kusuru, enerji kaybı, sakarlık, ağlama krizleri gibi davranışsal değişiklikler görülür. Adet öncesi gerginlik sendromu olan bayanlarda adet ağrısı daha şiddetli görülür. Bir hastada bu belirtilerin hepsinin birden olması şart değildir.

Premenstruel sendromda (Adet öncesi gerginlik sendromu) adetten 10-15 gün önce başlayan ve adete kadar devam eden fiziksel ve ruhsal bozukluklar vardır. Oysa adet ağrısında, adet başlamadan birkaç saat önce başlayan ve ilk 1-3 gün yoğun hissedilen kasık ağrısı şikayeti mevcuttur. Bu şekilde, adet ağrısı ile premenstruel sendrom birbirinden ayrılır.

Premenstruel sendrom (Adet öncesi gerginlik sendromu), tanısını koymak için günümüzde geçerli objektif tarama ve tanı testi yoktur. Bu sendromda görülen şikayetlerle ilgili olabilecek psikiyatrik, mide-barsak, genital ve idrar yoluna ait hastalıkların muayene ile ekarte edilmesi ve doktorun bu sendromdan şüphelenip hastanın hikayesini iyi alması ile tanı konulur.

Premenstruel sendrom (Adet öncesi gerginlik sendromu), öneriler ve ilaç desteği ile tedavi edilir. İlk önce yeme alışkanlığının değiştirilmesi gerekir. Az ve sık, yağsız karbonhidrattan zengin düzenli dengeli beslenmek gerekir. Ayrıca kafein, alkol,sigara, çikolatadan uzak durmak faydalı olur. Stres ile başa çıkabilmek için yoga veya düzenli egzersiz tedavide etkilidir. Düzenli egzersiz, serotonin hormonunun artmasını sağlayarak tedavide etkili olur.

İlaç tedavisi olarak; şişkinlik ve ağrı için günde 1 gr kalsiyum, ödemi engellemek için günde 300mgr magnezyum kullanılır. Ayrıca anti-oksidan olan B ve E vitaminleri, non-steroid anti enflamatuar ilaçlar, ödem için aldosteron antagonisti olan spironolakton faydalıdır. Tedavide bitkisel ilaçlar da öne sürülmüştür. Selektif serotonin gerialım inhibitörü olan fluoxetine %60 etkilidir. Tedavi rejimi adetten 15 gün önce başlanmalı ve adete kadar devam edilmelidir.
Jin.Op.Dr Hakan Peker

www.drhakanpeker.com

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Eklenme Tarihi: 18.5.2011
 
©2011 Tüm Hakları Yrd. Doç. Dr. Hakan Peker'e aittir
. Ana Sayfa . Özgeçmiş . Basında . Sık Sorulan Sorular . Makaleler . Videolar . Sizden Gelenler . İletişim

SİTENİN AMACI

Değerli Ziyaretçi,

Bu sitenin amacı; hem uzmanlık dalım ile ilgili güncel konularda, hem de kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili tüm konularda etik değerlere saygılı bir şekilde, doğru, dürüst, halkın anlayacağı bir dilde bilgi vermektir.

Sitede, kadın hastalıkları ve doğum ayrıca kadın sağlığı ile ilgili kafanıza takılan tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Mesajlarınızı, önerilerinizi , yorumlarınızı, size veya bebeğinize ait resimlerinizi yayınlanması için Sizden Gelenler bölümüne gönderebilirsiniz.

Sağlıklı günlerde, mutlu yarınlara...
Saygılarımla.

Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER

 

YASAL UYARI: Sitedeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Sitemiz, kadın hastalıkları ve doğum, ayrıca kadın sağlığı ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek amaçlı kurulmuştur. Bu sitedeki tüm yazılar, makaleler, resimler, videolar, sorulan soruların cevapları bilimsel kaynaklar ışığında, hekimin tecrübe,deneyim ve bilgisini sunduğu bölümlerdir. Bu yüzden sitede sunulan bilgiler, ehil olmayan ellerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde kullanılmasıyla doğacak her türlü sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden her kişi, bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Hekimlik, bilimsel kaynaklar baz alınarak, kişinin yetiştiği ekolün, edindiği tecrübe, deneyim ve görgünün birleşimidir. Bu sitedeki tüm bilgiler de bu durumu yansıtmaktadır. Bu yüzden bazı bilgiler başka doktor tarafından kabul görmeyebilir.

Sitedeki bilgiler baz alınarak, kendi kendine veya uygulama ehliyeti olmayan ya da amatör kişilerce yapılan tanı, tedavi, girişim ve uygulamalardan sitenin hazırlayıcısı sorumlu değildir.

Sitede yer alan tüm bilgiler Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER tarafından hazırlanmış olup, yasal koruma altındadır. Bilgiler kısmen veya tamamen hiçbir şekilde ve hiçbir ortamda izinsiz olarak kesinlikle kullanılamaz. Aksi durumlarda yasal işleme başvurulacaktır.